Istnieje wiele czynników, które przekładają się na dobrostan bydła hodowlanego i, co za tym idzie, lepsze wyniki hodowli. Dostęp do światła, przestrzeń przypadająca na jedno zwierzę, a także higiena i stan powietrza w oborze – o tym wszystkim należy pamiętać, planując swoją hodowlę. Niewątpliwie jednym z najcięższych obowiązków jest regularne usuwanie obornika – czasochłonne, nierzadko wyczerpujące fizycznie, a do tego zwyczajnie mało przyjemne. Jest jednak konieczne, jeśli chcemy utrzymać odpowiedni poziom czystości w oborze oraz zadbać o prawidłowy mikroklimat.
Nie zapominajmy też, że obornik to także doskonałe źródło składników odżywczych (takich jak fosfor czy związki azotu), które można wykorzystać jako nawóz poprawiający wydajność oraz strukturę gleby. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na zagrożenia w postaci erozji wodnej oraz wietrznej. Właśnie dlatego też z takich rozwiązań korzystają zwłaszcza hodowcy stawiający na naturalne metody uprawy oraz nawożenia.
Ręczne oczyszczanie może się sprawdzać przy niewielkich stajniach lub gospodarstwach, których produkcja jest nastawiona bardziej na zaspokojenie własnych potrzeb niż na sprzedaż na większą skalę. W przypadku bardziej rozwiniętych hodowli konieczne jest zastosowanie wyspecjalizowanych maszyn przeznaczonych do usuwania obornika oraz przygotowania go do dalszego przechowania, np. na specjalnie przygotowanej w tym celu płycie gnojowej.
Niewiele codziennych czynności pochłania więcej czasu i pracy niż konieczność usunięcia obornika. W przypadku hodowli bydła mlecznego bardziej absorbujące mogą być tylko kwestie związane z żywieniem zwierząt oraz ich wydojeniem. Dlatego też trzeba zadbać o to, aby jak najlepiej wykorzystać dostępny czas i wprowadzić ulepszenia technologiczne tam, gdzie jest to możliwe. W przypadku sprzętów do usuwania obornika na rynku można najczęściej spotkać takie rozwiązania jak:
Dzięki dobremu zgarniaczowi możesz zaoszczędzić każdego dnia od 2 do 4 godzin każdego dnia! Nie musisz już zajmować się ręcznym usuwaniem odchodów zwierzęcych i ściółki. Wystarczy, że za pomocą wideł zrzucisz zalegającą masę do specjalnego kanału – resztą zajmie się Twoja maszyna! Dzięki temu nie musisz także zatrudniać dodatkowych osób do zajmowania się tak nieprzyjemnymi zadaniami jak usuwanie obornika. Przy odpowiedniej eksploatacji oraz regularnej konserwacji Twój sprzęt może Ci służyć nawet ponad dwadzieścia lat, jeśli nie więcej! To oznacza, że dzienny koszt uprzątnięcia wynosi mniej niż kilkanaście złotych!
Nasza oferta zawiera trzy główne modele zgarniaczy do usuwania obornika. Różnią się one zastosowanymi mechanizmami oraz preferowanymi warunkami pracy. Zapoznaj się z każdym z nich i sprawdź, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim gospodarstwie!
Zależy Ci na przetestowanych rozwiązaniach, które są zarazem proste i skuteczne? Zgarniacz Wk-4 to świetne rozwiązanie dla tych rolników, którzy mają pokaźną trzodę chlewną lub hodowlę bydła. Użytkownik może tak ustawić wyrzutnię urządzenia, żeby usuwana masa podawana była bezpośrednio na płytę gnojową, co dodatkowo zaoszczędzi czas przy dalszych pracach. Zgarniacz Wk-4 posiada stalowy łańcuch specjalnie skonstruowany do tego celu, odporny na rozciąganie, a także na działanie substancji znajdujących się w oborze. Dzięki temu możesz mieć pewność, że całość będzie sprawnie pracować przez wiele lat. Projektując zgarniacz Wk-4, zależało nam na tym, aby był on możliwie prosty w konserwacji oraz w naprawie. Dlatego ograniczyliśmy do minimum liczbę kół zębatych oraz wyeliminowaliśmy uszczelnienia, które mogłyby ulec szybkiemu zużyciu. W ten sposób elementy takie jak przekładnia wymagają tylko podstawowych zabiegów w postaci konserwacji smarem.
Znajdziesz u nas także modele H-700 Kret oraz S3 Scorpion wykorzystujące siłowniki hydrauliczne. Pierwszy występuje w paru wariantach różniących się liczbą dostępnych pras. Instalacja hydrauliczna jest ograniczona do minimum, co zmniejsza ryzyko wycieku i obniżenia wydajności. Konstrukcja klapy z kolei zapobiega zamarzaniu odprowadzanej masy. Zgarniacz S3 Scorpion jest natomiast przeznaczony dla tych gospodarstw, gdzie prowadzi się wolnostanowiskową hodowlę bydła. Potężne siłowniki oraz innowacyjne rozwiązania zastosowane w tym modelu dadzą sobie radę nawet z usunięciem bardzo twardej, ubitej masy.
Nasza firma już od ponad 50 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją maszyn rolniczych ułatwiających wykonywanie codziennych zadań związanych z usuwaniem obornika. Zaufaj naszemu doświadczeniu i kup jeden ze słynnych zgarniaczy Wróblewskiego! Nasza oferta obejmuje także możliwość zakupu na kredyt lub wynajęcia sprzętu w ramach leasingu.