ZGARNIACZ ŁAŃCUCHOWY TYPU WK-4 UKŁAD PRAWY
Zgarniacz łańcuchowy do obornika Typu Wk-4 to efekt ponad czterdziestu lat doświadczeń głównego konstruktora tego typu urządzeń w Polsce - inżyniera Tadeusza Wróblewskiego. Stosowany w Polsce do usuwania obornika i gnojowicy najczęściej przy hodowli bydła i trzody chlewnej. Usuwany obornik można za pomocą zgarniacza Wk-4 ładować bezpośrednio na przyczepę lub płytę gnojową. Jego prostota budowy i obsługi, niezawodność, odporność na przeciążenia, intensywną eksploatację a także zmienne warunki klimatyczne znana jest w całym kraju.
ZGARNIACZ ŁAŃCUCHOWY DO OBORNIKA TYPU WK-4, UKŁAD LEWY
(W celu obejrzenia poszczególnych częci urządzenia kliknij na poniższy rysunek, a następnie na konkretny odnownik.)
DLACZEGO ZGARNIACZ ŁAŃCUCHOWY TYPU WK-4 JEST NAJBARDZIEJ NIEZAWODNYM ORAZ INNOWACYJNYM URZĄDZENIEM DO USUWANIA OBORNIKA?
Każde ogniwo masywnego łańcucha zgarniacza Wk-4 wykonano z jednego odcinka stali gatunkowej ze znacznym procentowym udziałem manganu, miedzi i węgla.
Ogniwo dpowiednio uformowano bez zastosowania obróbki cieplnej, dzięki czemu łańcuch jest odporny na działanie toksycznej gnojowicy i rozciąganie. Stal użyta do produkcji łańcucha to rodzaj metalu używany do produkcji wszelkich konstrukcji poddawanych działaniom dużych sił i naprężeń jak mosty, skomplikowane konstrukcje stalowe czy też wagony kolejowe.
Bardzo ważną rolę odgrywa także sama konstrukcja ogniwa zapobiegająca skręcaniu się łańcucha, oraz rozmieszczenie łap zgarniających, zawsze dociskanych do dna kanału znaczną masą całego łańcucha. Te wszystkie rozwiązania dają moźliwość usunięcia dużych ilości mas płynnego jak i suchego obornika w ruchu ciągłym przy jednoczesnym zapełnieniu wszystkich kanałów gnojowych w budynku.
Należy podkreślić iż zgarniacz łańcuchowy Wk-4 posiada tylko jedno koło zębate, które jest jednocześnie kołem napędowym łańcucha. Pozostałe koła narożne i wiodące są wykonane w kształcie bębnów gładkich z kołnierzami zapobiegającymi zsuwaniu się łańcucha. Osadzone na osiach z twardej stali niklowo-chromowo-molibdenowej i tulejach samosmarujących wykonanych ze specjalnego plastiku odpornego na działanie gnojowicy, niskich i wysokich temperatur.
Bardzo ważnymi innowacjami zastosowanymi w zgarniaczu łańcuchowych Typu Wk-4 są także: napinacz łańcucha oraz przekładnia zgarniacza typu otwartego znajdująca się na szczycie wyrzutni i działająca bez oleju.
Napinacz oprócz tego, iż łapy zgarniające ciężarem łańcucha są dociskane do dna kanału napina dodatkowo łańcuch po stronie powrotnej wyrzutni.
Przekładnia charakteryzuje się tym iż wszystkie jej koła zębate oraz łożyska znajdują się w komorze otwartej, zabezpieczonej dwoma przykrywami, do której jest łatwy dostęp. Przekładnia nie ma uszczelek gumowych czy też plastikowych i wymaga tylko podstawowej konserwacji smarem do łożysk tocznych.
Zastosowanie przekładni otwartej z podstawową konserwacją tylko zwykłym smarem wyeliminowało wszelkie niezauważalne wycieki oleju na pryzmę obornika i w konsekwencji awarie charakterystyczne dla przekładni tradycyjnych.
Zgarniacz Wk-4 może być montowany w miejsce innych, wyeksploatowanych zgarniaczy łańcuchowych o podobnej konstrukcji i zasadzie działania. Może także współpracować ze zgarniaczami innego rodzaju jak szufle,czy zgarniacze hydrauliczne.
Oprócz hodowli znajduje także zastosowanie w obiektach grzewczych, kotłowniach,do usuwania pozostałości po spalaniu z pieców szklarnianych, w przetwórniach warzyw i owoców, tartakach i wszystkich innych branżach produkcyjnych potrzebujących prostego i niezawodnego urządzenia do transportu odpadów
DANE TECHNICZNE